Co dzieje się w mediacji?

W pracy mediatora istotna jest uważność, brak pośpiechu i intuicja. Mediator własną mądrością i pokorą towarzyszy skłóconym w dojściu do porozumienia. Opisuje to dobrze poniższa metafora.

„Kłębuszki wełny leżące w tym samym koszyku mogą z czasem zacząć się plątać. Im częściej korzystamy z jednego kłębuszka, tym szybciej będzie się on plątał z pozostałymi. Mądra kobieta przy rozplątywaniu wełny zachowuje daleko posuniętą ostrożność. Delikatnie pociąga za poszczególne nitki, by sprawdzić, czy węzeł zacieśnia się, czy też staje się luźniejszy. Gdy znajdzie nić niezwiązaną zbyt mocno z innymi, powoli i ostrożnie próbuje wyciągnąć ją z supła. Postępuje tak cierpliwie, dopóki nie oddzieli od siebie wszystkich kłębków. Jeśli się zniecierpliwi i pociągnie niewłaściwą nić bądź zacznie działać zbyt szybko, kłębki splączą się ze sobą jeszcze bardziej i, być może, nigdy już nie będzie można ich rozdzielić. Mediator może czerpać inspirację ze sposobu postępowania tej mądrej kobiety.”
Źródło:Grethe Nordhelle „Mediacja. Sztuka rozwiązywania konfliktów”, FISO.

Autorka: Magdalena Sendor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.