Więcej empatii w biurze?

«Wprowadzanie NVC do świata biznesu wspiera systemową zmianę w świecie szybciej niż każdy inny mi znany sposób. Empatia sprawia, że udaje się nam złapać kontakt – uczłowiecza to miejsca pracy i transformuje świat.»*

Słowa Sylvii Haskvitz, certyfikowanej trenerki NVC dokładnie nazywają naszą intencję, z jaką zaczęłyśmy tworzenie Strefy Porozumienia 3 lata temu.

Przeciętny Polak w pracy spędza 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jest to okazja i też konieczność to wielu interakcji: z szefem, kolegą, klientem, partnerem biznesowym, podwładnym. Masa uczuć o różnym zabarwieniu od satysfakcji po gniew i frustrację. Masa potrzeb od zaspokojonych po niezaspokojone. I kiedy wszystko idzie dobrze, nie ma tematu (choć też warto to zauważyć). Jednak jak ciągle narzekamy na atmosferę, na niemiłą koleżanką czy opryskliwego szefa, nasza praca zaczyna nam ciążyć. Część wtedy decyduje się na zmianę. A gdyby jednak do takich sytuacji podejść jak do okazji na rozwój i naukę?

Okazanie bowiem empatii sobie i drugiej osobie otwiera nowe pola przed nami. Zaczynamy się słyszeć i widzieć na innych poziomach. Pojawiają się nam nowe pomysły na rozwiązanie tej samej sprawy. Już nie „Odchodzę!”, ale może spróbujmy takiej formy albo takiej. Zobaczmy, co się wydarzy.

Jedną z idei jaką przekazujemy w czasie naszych sesji coachingowych i szkoleń: Nie wściekaj się, zaciekaw się. To poniekąd jest sedno empatii: ciekawość co jest u mnie? co jest u Ciebie?

Autorka: Magdalena Sendor

* za:”The Empathy Factor” Marie R. Miyashiro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.