Brzmisz sztucznie z tym twoim NVC

W czasie warsztatów NVC w życiu zawodowym przyszła do nas metafora od uczestniczki na temat bycia naturalnym, praktykując proces Porozumienie bez Przemocy (NVC).

Gdy poznajemy model NVC, brzmi on sztucznie dla nas samych i dla odbiorców. To tak, powiedziała nasza uczestniczka, jakbyśmy się dopasowywali się do kartonowego szablonu postaci Marshalla Rosenberga, twórcy podejścia i w ten sposób wymagali od siebie naturalności w komunikacji. Dość trudno być autentycznym dopasowując się do sztywnego wzorca. A tak na początku może wyglądać korzystanie z 4 kroków NVC:

Gdy widzę… to czuję się…, bo potrzebuję… więc czy byłbyś skłonny… ?

To jednak jest tylko szablon. Mapa.

I tu ciąg dalszy jej metafory. Aby NVC przestało być szablonem, a stało się dla nas, miękkim, dobrze przylegającym szalem, potrzebna jest świadomość intencji kontaktu.

Chodzi o to, abyśmy komórkowo zintegrowali już sławne powiedzenie Marshalla „Chcesz mieć rację czy chcesz być szczęśliwy?”

IMG_9269

Jeśli chcesz być szczęśliwy, zaciekaw się tym, co czujesz i czego potrzebujesz i oferuj to samo drugiej osobie. Jaki tego może być efekt? Kreatywność i elastyczność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.