Okazywanie empatii to nie zgodna sielanka.

Empatia przestała być tylko domeną kobiet i terapeutów. Coraz więcej o niej w biznesie, szkołach, czasami i w polityce. Dlaczego o niej coraz więcej? Okazuje się, że empatia może być skuteczna.

Od razu pewnie pojawi się pytanie – skuteczna ale w czym.

Empatia jest naturalną kompetencją człowieka. Rodzimy się z możliwością empatycznego odczuwania. Środowisko, w którym wzrastamy albo nam umożliwia albo utrudnia nam jej rozwój. Jest to umiejętność naturalna, ale też i taka, której się uczymy i którą możemy rozwijać przez całe życie.

Od niedawna moim ulubionym opisem, czym jest okazywanie empatii, jest anty-definicja prof. Joachim Bauera*:

Okazywanie empatii nie oznacza […] celebrowania stanu „zgodnej sielanki” i przesadnej ostrożności we wzajemnym obchodzeniu się ze sobą.”

Joachim Bauer

Dlatego empatia w takim rozumieniu jest skuteczna. Niektórzy nazwaliby to dojrzałą empatią. Stan empatii powiem zaprasza nas do zobaczenia tego, co w każdym z nas najważniejsze, czyli tego co nas motywuje.  A gdy docieramy do miejsca, w którym nam się chce i sami wiemy, czego chcemy, mogą dziać się wielkie rzeczy. Stąd empatia jest skuteczna.

Dalej prof. Bauer tłumaczy:

[od słowo nauczyciel można podstawić menedżer a pod słowo uczeń –  pracownik.]

Empatyczne podejście do drugiego człowieka wymaga stałego brania pod uwagę jego aktualnej sytuacji i dostosowywania do niej własnego postępowania. Nauczyciel z silnie rozwiniętą empatią, który na pokładzie przejmie rolę kapitana, rozdzieli zadania wśród uczniów w taki sposób, że nikt nie wypadnie za burtę, dla nikogo praca na pokładzie nie będzie wyzwaniem ponad siły i – mimo trudności marynarskiego życia – wszyscy będą chcieli pozostać członkami załogi.”

Empatia działa w każdym środowisku, o czym możemy się przekonać, patrząc w jakich obszarach pracował dr Marshall B. Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy. Jest ona uniwersalna.

Jeden warunek: musi być ona okazywana autentycznie. Gdy używamy jej tylko w celach manipulacyjnych – aby sobie zrobić dobrze (mieć lepsze wyniki jako nauczyciel/ wyższe dochody jako pracodawca), bez uwzględniania drugiej osoby, jej działanie jest krótkoterminowe.

* Źródło: Prof. Joachim Bauer, Co z tą szkoła, wyd. Dobra Literatura 2015.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.