Diament i grafit w organizacji

Co różni diament i grafit? Oczywiście wygląd i jego zastosowanie. A co łączy diament i grafit? Są to te same pierwiastki, ułożone jednak w inną struktury, dające tak różny efekt wizualny i funkcjonalny. W efekcie kompletnie inaczej są postrzegane i odczuwane.

Co łączy diament i grafit?

I tak możemy myśleć o naszych organizacjach: każda ma ściany, ludzi pracujących, jakieś procedury. I jednocześnie jak ułożymy te elementy względem siebie, będzie miało ogromne znaczenie.

Gdy w szkole usadzimy uczniów w ławkach jeden za drugim będzie to miało znaczenia dla budowania kontaktu i współpracy między nimi. Gdy usiądą przy ławkach ustawionych w wyspy czy w kręgu – inaczej przestrzeń będzie na nich oddziaływać.

Jeśli strukturę w firmie ułożymy według hierarchii wertykalnej, odległość między tymi na samej górze a tymi na samej dole będzie miała znaczenie dla ich poczucia zaufania i otwartości.

Tym, co pomaga nam ustanowić taką strukturę, jaką chcemy jest regularne skupianie się na uczuciach i potrzebach, jakie pojawiają się w trakcie naszego funkcjonowania. Jeśli chcemy więcej zaufani i odpowiedzialności, warto dać więcej przestrzeni. Jeśli chcemy przede wszystkim przewidywalności i porządku, być może lepiej mieć wszystko ustawione „pod linijkę”. Struktury mają służyć ludziom. A nie ludzie strukturom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.