Możliwa jest inna droga

Derry Hannam wie, że w edukacji jest możliwa inna droga, nawet w szkolnictwie publicznym. Wiele osób o tym wie i działa. Nadal za mało, aby mogło z tego skorzystać więcej dzieci i nie tylko w alternatywnych szkołach niepublicznych czy szkołach demokratycznych albo rzadkich perłach publicznych – też są.

Hannam w swojej książce „Możliwa jest inna droga. Jak zostać demokratycznym nauczycielem w publicznej szkole.”* , która została przetłumaczona i wydana w formie ebooka dostępnego za darmo dzięki współpracy, pro bono, kilku osób działających na rzecz edukacji demokratycznej, opisuje swoje doświadczenia jako nauczyciela w angielskiej szkole publicznej.

W książce oprócz rozważań na temat edukacji, znajdziesz konkretne pomysły, co można zrobić, aby o demokracji nie tylko nauczać ale demokracją żyć. Co znaczy żyć demokracją? Mieć poczucie i z niego działać, że jestem odpowiedzialna/odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim otoczeniu, na który mam wpływ. Hannam systematycznie oddawał kolejne obszary uczniom, aby oni mogli decydować, w efekcie być aktywnym i kreatywnym.

Jednym z głównych narzędzi jest przestrzeń do dyskusji, w której spotykają się różne opinie i potrzeby.

Lektura ważna dla każdej osoby, która marzy, aby szkoła przestała przywoływać takie skojarzenia jak więzienie, przymus, nuda, strata czasu i aby zaczęła przywoływała słowa takie jak sprawczość, ciekawość, odpowiedzialność.

Książkę możesz pobrać tutaj https://www.smashwords.com/books/view/1102720

  • tytuł ang. Another Way Is Possible – Becoming A Democratic Teacher In A State School: Self-Directed Learning in a Context Of Democracy, Human Rights and Community

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.